motiv Doporučení pro klienty

Na této stránce přinášíme zákazníkům rady a doporučení pro provoz Wi-Fi sítě, ukázku nastavení zařízení, rady pro majitele i stavitele domů se zájmem o kvalitní připojení.

V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit.
 

Kontakt

 
SMTP smtp.blue4.cz
IP adresy - povolit automatické načtení IP adres a DNS (DHCP)

Nastavení SMTP a IP adres (DHCP)

 • SMTP - server pro odchozí poštu. Je třeba pro odesílání pošty z klientů v PC (např. OutLook) a není třeba pro webové klienty e-mailu.
  Nejlépe je využít serveru vašeho poskytovatele e-mail služeb.
  Pokud to není z jakéhokoliv důvodu možné, nastavete SMTP na smtp.blue4.cz.
 • IP adresy - správné adresy v počítači jsou nezbytné pro funkčnost internetu. Naštěstí se s nimi nemusíte trápit - vše je možné nastavit automaticky. Stačí povolit automatické získávání adres (i pro DNS) - povolit protokol DHCP.

Doporučení pro provoz domácí WiFi

 1. I domácí AP je nezbytné zabezpečit, pokud se nechcete stát obětí hackerů (Hackery zajímá každý počítač - tedy i Váš). V domácím AP nepoužívejte zabezpečení WEP, ale pouze WPA2, nabo alespoň WPA s šifrovacím klíčem minimálně 20 znaků dlouhým.
 2. Téměř v každém domě je domácí AP. Pokud si nepřejete navzájem se se sousedy příliš rušit, omezte výkon AP na nejmenší možnou hodnotu. Tím bude účinně omezen jeho dosah.
 3. Nastavte možnost automatické volby kanálu v Czech profilu. Tak si AP najde nejvhodnější kanál z ohledem na okolní sítě a rušení při každém zapnutí. Nové hledání volného kanálu můžete v případě potřeby vynutit restartem AP.
 4. Šířku kanálu nastavte na 20 MHz - tím je zajištěno lepší pokrytí domu signálem.
 5. Pokud máte domácí AP v pásmu 5 GHz, je nezbytné nastavit indoor kanál (5180-5320). Toto pásmo je podstatně méně zarušené a zejména nebudete rušit venkovní spoje - např. vlastní konektivitu do internetu.
 6. Pokud si nejste jisti, rádi Vám domácí AP nastavíme (i dodáme).

Nákres doporučení provedení rozvodů v rodiném domku

 • Datová síť je hvězdicová, tzn., že vedení od všech zásuvek se musí setkat v jednom místě - ve slaboproudém rozvaděči, nebo například na půdě.
 • Do společného místa zakončení všech vedení musí být připraven „husí krk“ či datový kabel z půdy pro případ bezdrátového internetu.
 • Do společného místa zakončení všech vedení musí být připraven „husí krk“ či datový kabel z místa vstupu telefonní přípojky do domu pro případ internetu po telefonním kabelu.
 • V případě realizace kabeláže nepoužívat kabely SYKFY (nedají se použít na data), ale výhradně datový kabel alespoň CAT 5.
 • V případě osazování zásuvek používat zásuvky RJ 45, které mohou sloužit jak pro telefon, tak i pro data (zásuvka RJ 11 může sloužit jen pro telefon).
  Rozvody v RD